מערכת השעות שלי

אוקיי, עבר פחות או יותר חודש מאז תחילת הלימודים, המערכת שלי התגבשה סופית, ובדיוק יצאנו לחופשה של שבוע לרגל ה-1 באוקטובר (יום העצמאות של סין) אז חשבתי לעדכן קצת והפעם להתמקד במקצועות אותם אני לומד הסמסטר.

החופשה הזו הגיעה בדיוק בזמן מבחינתי כי כבר שבוע שמלבד ספרים אני סוחב איתי גם כמות נכבדת של חיידקים עקשניים. זה התחיל בדלקת גרון שגרתית שמגיעה בכל פעם שחוזרים לבייג'ינג אחרי הרבה זמן ומסתגלים בחזרה לזיהום, ובהמשך הפך לצינון שחטפתי עקב צניחת הטמפרטורות המהירה של עונת המעבר. למזלי אין חום או כאבי ראש אלא בעיקר נזלת ועיטושים רמים שמבהילים כל אחד שנמצא ברדיוס של חצי ק"מ ממני.

זה תמיד מפתיע אותי כל פעם מחדש כמה מהר הטמפרטורות כאן יורדות. בתור מישהו שבילה את מרבית חייו באזור גדרה-ראשל"צ הדימוי הכי טוב שאני יכול לחשוב עליו הוא שאם העונות שבהן חם מדי או קר מדי הן ראשון לציון ורחובות הרי שהתקופה שבה הטמפרטורות נוחות לשהייה בחוץ חמקמקה כמו נס ציונה. מכירים את זה שאתם יוצאים מראשון לציון במטרה להגיע לנס ציונה אבל פתאום בלי לשים לב אתם מוצאים את עצמכם ברחובות, אתם עושים פרסה כדי לחזור לנס ציונה והופ – מצמצתם ואתם שוב בראשון? אז ככה זה.

בכל מקרה נחזור לענייננו – המערכת. מכיוון שזה הסמסטר הראשון של התואר הוא די עמוס מבחינת שעות (22 שעות שבועיות + נספחים) ומתמקד בקורסי הליבה של התואר. כדי לא להפלות בין מקצוע כזה או אחר נתקדם לפי סדר הופעתם במערכת. מי שמתעניין יותר בתרבות מאשר בהוראת שפה אולי עדיף להתחיל לקרוא מהסוף להתחלה.

מבוא לסין (יום ב' – 15:30 – 17:10) 

הקורס מבוא לסין (中国概况 – zhōng guó gài kuàng) הוא קורס חובה עבור כל התלמידים הזרים (לסינים כמובן שאין צורך בו), ועל כן הוא קיבוץ גלויות של סטודנטים לתואר ראשון ושני מארצות שונות בעולם ומפקולטות שונות באוניברסיטה. התוכן של הקורס הוא די בסיסי והוא מרפרף על הגיאוגרפיה של סין, היסטוריה, מנהגים, חגים, פילוסופיה, חברה, פיתוח, ממשל וכו'.

china_introאחרי תואר ראשון ומגורים של כמה שנים בסין קשה לי להאמין שהקורס הזה יחדש לי יותר מדי על סין אבל הוא מעניין בגלל שיוצא לפגוש ולדבר עם אנשים מכל העולם. המטלה העיקרית הסמסטר היא להתחלק לקבוצות ולהכין מצגות על נושאים שונים ובקבוצה שלי יש שתי בנות ממלזיה ובחור מאפגניסטן – שני מקומות שחסומים בפני הדרכון שלי.

מרכיבי מפתח בשפה והוראתם (ימים ג' וה' – 10:00 – 11:40)

הקורס מרכיבי מפתח בשפה והוראתם (语言要素及其教学 – yǔ yán yào sù jí qí jiào xué) הוא קורס העובר על ארבעת רכיבי המפתח של השפה הסינית  (אוצר מילים, דיקדוק, פונטיקה וכתב), מנתח את המאפיינים הייחודים של כל רכיב כפי שהם באים לידי בשפה הסינית ודן כיצד צריך ללמד אותם, מה הדגשים ומאילו מוקשים יש להיזהר בהתאם לשפת האם של התלמידים.

אוצר מילים

כמובן שעיקר תשומת הלב מוקדשת ליפנית, קוריאנית ואנגלית אבל אני עושה מצווה ומשתדל להפיק לקחים גם עבור דוברי העברית. הקורס הזה הוא חובה עבור כלל התלמידים במסלול הוראה וזה אומר נוכחות מלאה של 120 תלמידים – צריך להקדים כדי לתפוס מקום.

הוראה פרונטלית השפה סינית (יום ג' – 13:30 – 16:15)

זהו קורס חובה שקצת קשה לתרגם את השם שלו. בסינית הוא נקרא 汉语课堂教学法 (הגייה – hàn yǔ kè táng jiào xué fǎ) כאשר 课堂 מתייחס לכיתה עם מספר תלמידים. כלומר הקורס מתמקד בכיצד ללמד את השפה, כיצד לבנות מערך שיעור, כיצד לעמוד מול התלמידים וכו'. עד עכשיו דנו על מרכיבים חיוניים בהוראת שפה ובגישות שונות להוראת שפה.

chinese_teaching

את הגישות השונות למדנו בחלוקה לקבוצות כאשר כל קבוצה הכינה מצגת על אחת הגישות. הגישה שהקבוצה שלי קבלה היא הוראה מבוססת משימות (Task Based Language Teaching) וכחלק מהמצגת צילמנו סירטונים קצרים שלי היה ממש קשה לא לצחוק בהם. כך יצא שלמדתי מילה חדשה בסינית והיא 花絮 (הגייה – huā xù) – פספוסים או gag-reel.

אמנויות מסורתיות בתרבות הסינית (יום ג' 18:00 – 19:40)

זה קורס ממש חביב שנקרא בסינית 中华传统才艺及其教学 (הגייה – zhōng huá chuán tǒng cái yì jí qí jiào xué) הוא מחולק לשלושה נושאים (טאיצ'י, קליגרפיה וציור סיני מסורתי) כאשר לכל נושא מוקדשים שישה שבועות מתוך 18 השבועות של הסימסטר.

טאיצ'י

עד עכשיו היו לנו שלושה שיעורים של טאיצ'י בסגנון צ'ן אבל של סט מפושט מאוד שלוקח פחות משתי דקות לסיים אותו. אני יותר מחכה לקליגרפיה ולציור כי בניגוד לטאיצ'י אלו שני דברים שכמעט ולא יצא לי לתרגל.

סינית מודרנית (יום ד' 10:00 – 11:40, יום ו' 13:30 – 15:10)

סינית מודרנית (现代汉语 – xiàn dài hàn yǔ) היה במקור אמור להיות מקצוע בחירה עבור סטודנטים זרים במגמה אבל מכיוון שמקצוע אחר בוטל (מורה יצא לפנסיה בלי שמו לב…) הוא הפך להיות הברירה היחידה ולמעשה הפך לקורס חובה. כמו הקורס 'מבוא לסין' גם קורס זה מפגיש בין סטודנטים לא סינים מתוכניות לימודים שונות באוניברסיטה.

תורת ההגייה

החלק הראשון של הקורס מתמקד בהגייה ככה שעכשיו אני יודע איך אומרים בסינית עיצורים פוצצים, חוככים, קוליים, אילמים וכל שאר המונחים שאני לא יודע איך חייתי בלעדיהם עד עכשיו.

איטלקית (יום ד' 15:30 – 17:10)

הקורס הזה נופל תחת הקטגוריה של 小语种 (הגייה – xiǎo yǔ zhǒng) שזה המדבקה ששמים בחנויות ספרים על המדף של לימוד שפות שאין להן מדפים שלמים משל עצמן כמו שיש לאנגלית למשל. כשבחרתי את הקורס הזה זכיתי בנזיפה ובהערה מתחכמת מהמשרד על כך שלא הגעתי עד לסין כדי ללמוד איטלקית וכי עדיף שלא אבזבז את הזמן שלי ובמקום זאת להשקיע אותו בחיזוק הסינית שלי.

איטלקית סינית

בהתחלה לא היתה לי תשובה טובה מלבד זה שללמוד שפה חדשה זה אף פעם לא בזבוז זמן ושמדי פעם צריך גם מנוחה מהסינית. אבל אחרי שישבתי בשלושה שיעורים אני יכול לומר שהשיעור הזה גם יוצר קרבה ביני ובין התלמידים הסינים שכן כולנו באותה סירה (האמת לא בדיוק אותה סירה, לי הרבה יותר קל מאשר להם אז נכון יותר לומר שאני ביאכטה והם על רפסודה מאולתרת), שמעניין אותי לראות עם אילו קשיים הסינים מתמודדים ברכישת שפה חדשה במידה ואחליט לעשות יום אחד הסבה ולהתחיל ללמד את הסינים עברית, וגם העובדה שמכיוון שאני משתמש בסינית כדי לרכוש שפה אחרת, אז השפה האחרת דוחקת את הסינית לאותו מקום בו אני מאכסן את העברית והאנגלית (בה השתמשתי כדי ללמוד סינית) ובעצם משרישה אותה יותר במוח שלי. וחוץ מזה לא הלכתי על הדרך קלה ובחרתי באנגלית כמו שחלק מהסטונדטים הזרים עושים פה כדי להרוויח נקודות לימוד בלי להתאמץ, אז שהמשרד יעזוב אותי בשקט בבקשה.

ניתוח דוגמאות אמיתיות בתקשורת חוצת תרבויות (יום ה' 15:30 – 17:10)

השם של הקורס הזה מדגים כמה השפה הסינית יעילה בדחיסה. בסינית הקורס נקרא 跨文化交际案例分析 (הגייה – kuà wén huà jiāo jì àn lì fēn xī) – תשע סימניות שהן תשע הברות. בעברית זה אומנם שש מילים אבל הן מצטברות ל-19 הברות ככה שלוקח בערך פי שניים יותר זמן להגיד את זה. הקורס הזה הוא מקצוע בחירה עבור כלל תלמידי מסלול תואר שני בהוראה אבל עקב מיעוט מיקצועות הבחירה הסימסטר כולם נאלצו או לבחור בו או לתלות את תקוותם בכך שבסמסטר הבא יפתחו עוד מקצועות. הקורס הזה מועבר בסינית מתובלת בלא מעט אנגלית, בייחוד במצגות של המורה שבלתה כמה שנים בחו"ל.

cross_culture_talk

בשיעור האחרון היתה תקרית מעניינת. דיברנו על דתות ונשאלתי האם יש דברים מיוחדים שצריך לשים לב אליהם כשמתקשרים עם יהודים. אמרתי שכשמתקשרים עם יהודים חילוניים אז לא ממש, אבל יהודים אדוקים הם פחות או יותר כמו מוסלמים וצריך לשים לב לענייני כשרות ושמירת נגיעה. סטודנטית אחת קמה ואמרה שזה לא נכון ושיש דברים שגם עם יהודים חילוניים צריך להקפיד. היא סיפרה שפעם בתיכון היה להם מורה אמריקאי ממוצא יהודי לא דתי במיוחד אבל כאשר הוא שאל מה הדמות המוערצת שלהם ואחד התלמידים ענה היטלר אותו אמריקאי התרגז ולקח את זה מאוד קשה. אמרתי לה שכל אירופאי שפוי בנפשו, ובייחוד גרמנים היו מתחלחלים מהתשובה הזו לא פחות ככה שזה לא דבר בלעדי ליהודים. שקלתי להוסיף שאולי מי שלא היה מזדעזע כל כך מהערצה להיטלר הם מוסלמים קיצוניים אבל בסוף החלטתי שעדיף לוותר.

 הפצת התרבות הסינית (יום ה' 18:00 – 20:35)

נכון לעכשיו הפצת התרבות הסינית (中华文化转播 – zhōng huá wén huà chuán bō) הוא ללא ספק הקורס הכי מעניין במערכת שלי. זה לא כי אני חושב שצריך להפיץ את התרבות הסינית לכל העולם (ורק כדי שיהיה ברור – אני לא), אלא פשוט מפני שטווח הנושאים שאנחנו מכסים במהלך ההרצאות והמרצה שפתח את סדרת ההרצאות של הסמסטר הופכים את כל העסק למרתק.

culture_transmit_lessen

תוך כדי השיעור אנחנו מנסים להגדיר את התרבות הסינית ומאפייניה אז יוצא שרגע אחד אנחנו משווים בין המופשטות של סגנון הציור הסיני הקלאסי ובין הריאליזם של סגנון הציור המערבי, וכמה שניות אח"כ אנחנו מדברים על תורת הקוונטים (מזל שבמקרה נתקלתי בזה במילון יומיים קודם…) והקשר שלה למודעות האנושית. כל זה מתבצע בסינית וזה אומר שלאורך רוב השיעור המוח שלי עושה פליק-פלאקים וצוקהרות מעל גשר עץ רעוע ומשתדל כמיטב יכולתו שלא ליפול לתהום השחורה איבוד ההקשר ממנה כבר אי אפשר לחזור. בנוסף מכיוון שמלבד בחורה מהונגריה אני הדבר הכי קרוב שיש ל-white devil שיש בכיתה, כל דבר שאני אומר מייצג ציווילזציה שלמה וזה המון אחריות על הכתפיים.

עד כאן המערכת. ניפרד בקצת תמונות של פעילויות חוץ כיתתיות. שנה טובה!

מחשבה אחת על “מערכת השעות שלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s