כתיבה קולית – סימניות שאולות

הסוג החמישי (והאחרון) של הסימניות המרכיבות את הכתב הסיני נקרא בסינית 假借字 (הגייה – jiǎ jiè zì) ובעברית סימניות שאולות. מדובר בסימניות בעלות משמעות אחת שכתבו גם כדי לציין מילים בעלות משמעות אחרת אך נשמעו אותו דבר, מכיוון שהיה קשה להעלות את המשמעות של אותן מילים על הכתב.

למה הכוונה? בואו ניקח כדוגמא את המילה 'אני' ובסינית – wǒ. קשה לבטא בסימניות את המשמעות של 'אני' מכיוון שזו מילה שמציינת דבר שונה עבור בני אדם שונים. אז מה הפתרון? לקחת סימניה שנשמעת כמו wǒ ולכתוב אותה בכל פעם שמתכוונים למילה 'אני'. הסימנית שנבחרה לצורך זה היא 我 שבכלל מתארת מגרפה (או כלי נשק משונן בגרסאות אחרות) מתוך הנחה שהקורא מספיק אינטליגנטי כדי להבין מתי מתכוונים למילה 'אני' ומתי מתכוונים למגרפה.

i_rake_i_am

דוגמה נוספת היא הסימנית 自 אשר משמעותה המקורית היא אף אולם היא נשאלה כדי לבטא את המושג של עצמיות (ראו למשל 自己,自我,自信), וכן את המשמעות של מילית היחס 'מן' (ראו למשל 来自,自从,自古). מעניין לראות כי בעברית עצמיות מקורה בשורש ע-צ-מ שהוא גם איבר בגופנו, וכי גם לאף יש משמעות נוספת והיא כעס כמו בביטוי 'על אפו ועל חמתו'.

במקרים רבים המשמעות החדשה שהצמידו לסימנית מסיבות פונטיות הפכה עם הזמן למשמעות הנפוצה או העיקרית שלה, ועל כן פיתחו סימנית חדשה עבור המשמעות המקורית. כך למשל הסימנית 又 (הגייה – yòu) שמשמעותה שוב החלה את דרכה כימין או יד ימין. מכיוון שהשתמשו בה שוב ושוב במשמעות של שוב פותחה סימנית נפרדת עבור המילה ימין והיא 右 אשר גם אותה הוגים yòu.

עוד דוגמה נהדרת היא הסימנית 四 שמשמעותה היא ארבע. אם תהיתם למה היא נראית כך זה מפני שהיא בדומה ל-自 היא גם החלה את דרכה כציור של אף ואף ניתן עדיין לראות את שני הנחיריים בצדדים. עדות למשמעותה המקורית אנו יכולים למצוא בסימנית 泗 (נהגית גם sì) שפירושה נזלת ושלוש הנקודות בצידה השמאלי מסמלות מים או נוזל.

four_nose

הסימניות השאולות הן סוג הסימניות הפחות מוכר (והפחות נפוץ) של הכתב הסיני והן גם פחות מבוססות מחקרית. ישנן גישות השוללות את הסיבה הפונטית לקיומן בטענה כי ניתן למצוא הצדקה לוגית לשימוש בהן. בין אם זה נכון ובין אם לא, הרעיון של שאילת סימניות מהווה הסבר לחלק מהסימניות הבסיסיות ביותר בכתב הסיני ושווה להכיר אותו.

4 מחשבות על “כתיבה קולית – סימניות שאולות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s